- Home
- All Courses
- Bevezetés a korszerű könyvtárhasználatba / Könyvtár- és informatikai alapismeretek
Olvasólecke: Médiatárak: Coursera, Videotorium és egyéb érdekességek
Ma már számtalan olyan adatbázisról hallhatunk, melyek fényképeket, filmeket, múzeumi anyagokat vagy épp egy-egy tudós tudományos tevékenységét gyűjtik egy csokorba.
Vannak közöttük olyanok, melyek közösségi alapon működnek (Fortepan), s vannak, amelyeket egy-egy könyvtár, illetve tudományos közösség működtet (SZTE Klebelsberg Könyvtár Képtár és Médiatéka, Videotorium).
Ezekből adunk egy kis ízelítőt három részben.
Jelenlegi lecke: Médiatárak: Coursera, Videotorium és egyéb érdekességek
Közösségi tartalomfejlesztés: Hungaricana, Köztérkép, Fortepan
SZTE Klebelsberg Könyvtár Képtár és Médiatéka
Ebben a leckében néhány jelentős médiatárat fogunk közelebbről megnézni.
Coursera
Egyetemek e-kurzusai oktatóvideókkal
Videotorium
Miért jött létre a Videotorium és hogyan működik?
Egyéb érdekességek
Nemzeti Audiovizuális Archívum
TED
Internet Archive
Coursera
A Coursera a világ legnagyobb online oktatási platformja, amely különböző egyetemek, intézmények, cégek e-kurzusait szolgáltatja, s mivel jelenleg az e-kurzusok jelentős részét képezik a videós tartalmak, oktatóvideók, ezért a médiatárak közé is be lehet sorolni ezt a szolgáltatást.
A Coursera olyan vezető egyetemek anyagait tartalmazza, mint például Yale University, University of Cambridge vagy The University of Tokyo, de a cégek között szerepel az IBM vagy a Google is. Több száz partner jelenik meg itt több, mint 50 országból.
Szolgáltatásaik és együttműködésük mélységeit mutatja, hogy például a Szegedi Tudományegyetem több kurzusa is Coursera-kurzusként készült el, tehát itt teljesíthető, majd a kapott bizonyítvánnyal (certificate) lehet az oktató felé igazolni a kurzus elvégzését.
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói által elvégezhető kurzusok pedig itt találhatóak, melyek szemeszterenként eltérőek lehetnek.
Videotorium
„A Videotorium a felsőoktatás és kutatás szereplői számára létrehozott speciális video, audió megosztó portál, amely helyet és megjelenési formát biztosít a felsőoktatási intézményekben, kutatóintézetekben és közgyűjteményekben keletkező Videotartalom számára.” (Forrás)
Az itt található felvételek műfaja széles körű lehet: tudományos konferenciák, szemináriumok, órarendi előadások, tréningek/képzések, szakmai rendezvények, tudományos kísérletek, tudományos PR, bemutatófilmek, interjúk.
Meghatározott a tartalom és a feltöltők köre!
A publikus videók mindenki számára elérhetőek, azonban lehetőség van a videók nézőinek korlátozására, csoportok létrehozására.
Felsőoktatási intézmények, kutatóhelyek, közgyűjtemények és más oktatási, tudományos és kulturális szervezetek, egyéni kutatók.
- Széleskörű tudásmegosztás, könnyebb információszerzés
- Multiplatformos elérhetőség
- A videó és a prezentáció egyidejűleg látható
- Élő közvetítés, online oktatási lehetőség
A Kategóriák menüpont alatt témakörök között tudunk keresni, a Csatornák menü alatt egy-egy workshop vagy konferencia összegyűjtött videói között böngészhetünk, az Élő közvetítések menü alatt pedig bekapcsolódhatunk az éppen élőben futó előadásokba.
Működését az alábbi oktatóvideóban mutatjuk be.
Egyéb érdekességek
Nemzeti Audiovizuális Acrhívum
„A Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) 2006 óta digitálisan rögzíti, feldolgozza és online hozzáférhetővé teszi a magyarországi közszolgálati csatornák és a legnagyobb lefedettségű kereskedelmi televíziók magyar gyártású műsorait törvényi szabályozás keretében. Európában szinte egyedülállóan gyűjteményei kutatás és oktatás céljából szabadon megtekinthetők úgynevezett NAVA-pontokon*.” (Forrás)
NAVA-pont
Csatlakozott oktatási intézmények, könyvtárak, muzeális és kulturális intézmények, ahol elérhető az archívum tartalma.
„A NAVA elkötelezett őrzője az audiovizuális kulturális örökségnek, ezért egyedi különgyűjteményeket is kezel, tematikus válogatásokat készít felhasználói kérésre is.
Támogatja a közösségek (iskolák, civil kezdeményezések, archívumok) digitális térhez való kapcsolódásának lehetőségét. Elindította a „NAVA közösségi tér” elnevezésű szolgáltatását, ahol a felhasználók saját gyűjteményt hozhatnak létre jogtiszta audiovizuális anyagok feltöltésével, megosztásával. A NAVA biztonságos, hosszú távú és akár ingyenes tárhelyszolgáltatást biztosít, emellett a jogtulajdonos engedélyével a tárolt anyagok újrafelhasználhatók, újravághatók és megoszthatók más közösségi fórumokon.” (Forrás)
A műsorok kereshetőek műfaj és csatorna szerint, valamint a műsorújságban napra bontva is fellelhetők.
Érdekesség
A gyűjtemények menüpont alatt sok hasznos különgyűjteményt is találhatunk, talán az egyik legérdekesebb a 100 magyar film, ahol olyan klasszikusokat találunk, mint a Körhinta, a Ludas Matyi vagy Az aranyember filmváltozata.
A távoktatást segítendő, az oktatás menüpontban műfaj szerint bontva találunk televíziós és rádiós anyagokat. Kiválaszthatjuk, hogy melyiket preferáljuk jobban, és hogy milyen korosztály számára (alsós vagy felsős) készült az online segédlet. Segítség lehet mind a szülők, mind a pedagógusok számára.
Egyéb érdekességek
TED
Jelenleg az egyik legismertebb, videós tartalmakat szolgáltató platform a TED (Technology, Entertainment, Design), amelynek jelszava: „ideas worth spreading”.
A TED célja, hogy tudományterülettől függetlenül olyan tudás terjedésére adjon lehetőséget, amely továbbvivő, hatást kifejtő ötletekre épül. Éppen ezért évente megrendezésre kerülő konferenciáira olyan előadókat vár és hív, akik – legyen szó oktatásról, üzleti életről, tudományról, művészetről vagy globális kérdésekről – valami újat, valami többet akarnak megmutatni az emberekért, a közösségért és a világért.
Célja felkutatni a legérdekesebb embereket és eljuttatni ötleteiket a világhoz.
Érdekességek
- A TED nonprofit, pártatlan alapítvány kezében van.
- A konferenciákra régen meghívással lehetett menni, ma már bárki jelentkezhet.
- Audacious Project: közös finanszírozási kezdeményezés társadalmi változások elérésére, a világ legsürgetőbb kihívásaira adott megoldások megvalósításának pénzügyi támogatása. Minden évben kiválasztanak ilyen projekteket, s az adományozókkal és támogatókkal összefogva elindítják őket.
- Countdown Project: szintén társadalmi felelősségvállalásként indították el 2020-ban, mellyel az éghajlati válság megoldásának felgyorsítását és a nulla nettó árbevételű jövő elérését célozzák meg.
Konferenciák
(Részletesebben ezen az oldalon lehet angolul olvasni róluk.)
Internet Archive
Internet Archive
Az internet archiválását megkísérlő felület szintén számtalan videót tartalmaz többféle kategóriában, mint például filmek, híradók, tv műsorok anyagai stb.