A várostól kapott épületek ideiglenes megoldást jelentettek, ennek ellenére több közülük azóta is az egyetemet szolgálja. Kezdettől nyilvánvaló volt, hogy új épületekre is szükség lesz. Az új építkezések közismerten lelkes támogatója volt Klebelsberg Kuno kultuszminiszter, de arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a városnak is komoly szerepe volt a fejlesztésekben.
Az építkezések fókuszában a klinikák és az oktatási épületek álltak. Egyrészt új, korszerű klinikákra volt szükség ahhoz, hogy az orvosképzés és a betegellátás színvonala biztosítható legyen. Másrészt el kellett helyezni a tanszékeket, intézeteket és hivatalokat is. Mindkét célra több koncepciót is számításba vettek, s végül az a döntés született, hogy a klinikákat a Tisza partján, az oktatási épületeket és a hivatalokat a Fogadalmi templom körül a Templom téren (a mai Dóm téren) építik fel.
A két épületegyüttes mellett bemutatunk néhány önálló épületet is, melyek ugyancsak az egyetemhez kötődnek – akkor vagy később.
Klebelsberg (részletesebben itt olvashatunk róla) iskolaépítő munkássága nem korlátozódott Szegedre vagy az egyetemre. Népiskolák, különböző szintű más tanintézetek is épültek, sőt, itt nem kizárólag a falak felhúzására kell gondolni: az intézmények létrehozásával, továbbfejlesztésével is fejlődött a magyar kultúra és a magyar nemzet. Nézzünk meg néhány további példát, melyek a szegedi felsőoktatáshoz köthetők!