- Home
- All Courses
- Bevezetés a korszerű könyvtárhasználatba / Könyvtár- és informatikai alapismeretek
Olvasólecke: Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT)
Ebben a leckében a Magyar Tudományos Művek Táráról lesz szó.
MTMT
A tudomány világában egy kutató akkor számít sikeresnek, ha publikációit, kutatási eredményeit sokan olvassák, illetve sokan idézik más tudományos munkákban, azaz sokan hivatkoznak* rá.
A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) azzal a céllal jött létre, hogy a magyarországi kutatók tudományos publikációit, illetve azok idézőit egy központi adatbázisba gyűjtse.
Hivatkozás
Saját munkánkban egy másik szerzőtől származó gondolat idézése és a forrásának jelölésére használt (rövidített) bibliográfiai adat.
Ha hallgatóként tudományos munkát végzünk, aminek eredményeképpen tanulmányt jelentetünk meg egy folyóiratban, egyedül vagy akár szaktársainkkal, vagy a tanszék a hallgatóinak a munkáit, esetleg egy hallgatói konferencia előadásának tanulmányait tanulmánykötetben megjelenteti, szintén olyan tudományos munkák jönnek létre, amiket az MTMT rendszerébe be kell tölteni.
Ez történhet a társszerzők vagy szerkesztők részéről, de mi magunk is feltölthetjük saját regisztrációnk után a rendszerbe munkánkat. Ennek jelentősége abban áll, hogy egyrészt mi is képet tudunk mutatni tudományos munkásságunkról, másrészt pedig az általunk látogatott intézmény is prezentálni tudja oktatásának eredményeit.
Mivel Magyarországon a Magyar Tudományos Művek Tára az az elsődleges platform, ami gyűjti a tudományos munkákat – elvárják például egy-egy magasabb tudományos fokozat megszerzéséhez, hogy a tudományos munkásságot az MTMT rendszeréből letöltött igazolásokkal támasszuk alá –, ezért ez tekinthető az egyik legteljesebb adatlistának a tudományos közleményekről. Éppen ezért, kiváló hely a legaktuálisabb szakirodalmi anyagok gyűjtésére is.
Az MTMT-ben tárolt adatok alapján a kutatók tudományos teljesítményét jelző hiteles adatokat kapunk, valamint intézményekre (pl. tanszék, intézet, kar, egyetem) vonatkozó pontos publikációs statisztikákat lehet készíteni. Az MTMT-ben lévő összes publikáció, illetve a szerzők adatlapja, publikációs listája és tudománymetriai táblázata is bárki számára szabadon és ingyenesen elérhető, s kereshető az MTMT nyilvános felületén. Bejelentkezésre csak az adatfeltöltéshez van szükség, ezért regisztrálni csak a már publikáló szerzőknek kell.
Az MTMT tehát elsősorban a szerzőknek és azoknak az intézményeknek fontos, ahol tudományos kutatómunka zajlik (egyetemek és alegységeik, kutatóintézetek), hiszen a tudományos publikációs teljesítmény mérése az MTMT segítségével történik. Éppen ezért a tudományos pályára lépők legtöbbször PhD-hallgatóként kezdik el először használni az MTMT-t. Az ennél alacsonyabb képzési szinten (BA/BSc, MA/MSc) tanulóknak még általában nincs rá szükségük ebből a célból. Ugyanakkor a hazai szakirodalom keresésére, feltérképezésére számukra is alkalmas lehet, természetesen más adatbázisokkal együtt használva.
Segítséget nyújthat tehát bibliográfiai adatok gyűjtéséhez, egy-egy téma kapcsán hasznos szakirodalmi források megtalálásához.