- Home
- All Courses
- Bevezetés a korszerű könyvtárhasználatba / Könyvtár- és informatikai alapismeretek
Kitekintő: Online könyves közösségek
Online könyves közösségek
Amikor az Egyesült Államokban létrejött az Amazon e-könyves szolgáltatása és az általa kialakított technológia, akkor az egyes könyvek alatt az olvasói véleményekből létrejött egy korábban ebben a műfajban elképzelhetetlen méretű könyves fórum. Ezzel párhuzamosan kialakultak a konkrét könyvekhez kötődő könyves vélemény- és bírálati piacok, amelyek aztán az olvasók, elsősorban az elektronikus könyvet használó olvasók között hatalmas népszerűségre tettek szert.
Bár ezek a könyves közösségek nem könyvtárakhoz kötődnek, de az így létrejövő tartalmak kiegészíthetik a könyvtárak szolgáltatásait. Nézzünk ezért meg két ilyen könyves közösséget.
Az internetes könyves közösségek közül kiemelkedő, amerikai platform, több millió felhasználóval.
Közösségi katalogizálásra (social cataloging) épül, ami azt jelenti, hogy a közösség közösen építi annak tartalmát könyvek feltöltésével, vélemények írásával, listák kialakításával stb.
A Goodreads számokban
2007
2012
2013
2016
2019
2022
Funkciók:
- személyes könyvespolcok létrehozása
- szavazások
- könyvajánlók írása (ezek kommentelhetőek)
- vitacsoportok
- felhasználók követése (hozzáférés listáikhoz)
- automatikus ajánlások korábbi választásaink alapján
- alapértelmezett könyvespolcok: olvasott, folyamatban, elolvasandó
- böngészési lehetőségek (műfajok, listák, ajánlások, új megjelenések, díjazott könyvek alapján)
- fórum: különböző beszélgető-csoportok (pl. Mi a neve ennek a könyvnek???; Stephen King rajongók)
A Goodreads évente meghirdeti a Goodreads Choice Awards-ot, ahol különböző kategóriákban jelölnek könyveket, az olvasók előző évi kedvenc választásai alapján. A versengés azért jelentős, mivel ezt a díjat ténylegesen az olvasók, és nem a kritikusok szavazzák meg. Egy-egy ilyen győzelem jelentősen megnöveli a nyertes könyvek eladásait és olvasottságát, felhívja az olvasóközönség figyelmét a műre.
A magyar szolgáltatás sokban hasonlít az előzőhöz, mégis nagyon egyedi és magyar. Egyrészt a nyelvi közösséghez képest rendkívül magas a felhasználók száma és nagyon nagy az aktivitás. Itt nem annyira rövid hozzászólások vannak a könyvekhez, hanem inkább hosszabb, recenzió jellegű megszólalások a jellemzők. A létrejövő, a felhasználók által is fejlesztett könyvkatasztert számtalan módon használja fel az oldal szerkesztősége, nagyon sok járulékos szolgáltatás van, s valódi klubélet alakult ki.
Ezek az adatbázisok arra is alkalmasak, hogy könyvtári adatbázisokkal összekötve az egyes könyvekhez tartozó borítóképeket is tudják szolgáltatni.
Az SZTE Klebelsberg Könyvtár katalógusában erről a két oldalról találjuk a legtöbb borítóképet, de előfordulhatnak máshonnét átvett képek is, pl. Google Books, Open Library.
A borítóképek összekapcsolása a megfelelő könyvleírással ISBN-szám alapján történik.