Kislexikon
Nézzük meg Réthy Mór életét részletesebben!
A matematikai intézet Kolozsvárott
150 év távolából elég nehéz belegondolni, hogy milyen problémákkal járt egy egyetem létrehozása Kolozsvárott, az 1870-es évek elején. Pedig a kolozsvári egyetem megalapítására már évszázadok óta törekedtek az erdélyi fejedelmek, a 18. századtól a jezsuita rend, illetve a református egyház. Az erdélyi reformátusok 1842-ben pályázatot is hirdettek egyetemalapításra, ez azonban nem járt megfelelő eredménnyel. 1848-ban is foglalkozott a kérdéssel az uniós bizottság (amely Magyarország és Erdély jogi egységesítésén dolgozott). A szabadságharc bukása után ez a terv füstbe ment. Végül a kiegyezés teremtette meg a lehetőségét az ország második tudományegyetemének létrehozására, amelyre 1872-ben Kolozsvárott került sor. Az új intézmény az uralkodó iránti tiszteletből a Ferenc József Tudományegyetem nevet kapta.
A törvényjavaslatot Ferenc József király 1872. május 29-én hagyta jóvá. Azonban sokan nem bíztak az egyetem életképességében. Ferenc József is csak 1881-ben, tíz évnyi működés után merte vállalni azt, hogy az új egyetem az ő nevét viselje (az alapítólevelet is csak ekkor bocsátotta ki).
A már működő Jogakadémia természetes elődül szolgált a Jogtudományi Karnak. Az Orvosi-sebészi Tanintézet az orvosi kar őse lehetett. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület gyűjteménye és könyvtára is komoly tudományos bázist jelentett. 1870-ben Eötvös József miniszter személyes látogatásán határoztak a három kar: a bölcsészeti – amelybe ekkoriban a természettudományt is beleértették –, az orvosi és a jogi kar megalapításáról.
1872-ben az új vallás- és közoktatásügyi miniszter, Pauler Tivadar már négy karról beszél, a negyedik a Matematikai–Természettudományi Kar nevet kapta. A 19. század a modern tudományok hatalmas fejlődésének kora volt, így a kolozsvári egyetem megalapításakor a természettudományoknak már a kezdetkor komoly teret adtak. Ilyen kara a nagyvilágban akkor csupán a tübingeni egyetemnek volt; és csak mintegy ötven év elteltével indult meg világszerte a matematikai és fizikai karok szervezése.
1872. június 11-én jelent meg a hivatalos pályázathirdetés 30-40 egyetemi tanári állásra. A 120 jelentkezőből 34 főt választottak ki első körben, akik szeptember-október folyamán kapták meg megbízásukat. Problémát jelentett azonban, hogy a Matematikai és Természettudományi Kar professzori állásait hogy tudják betölteni, ugyanis Kolozsvárott ekkoriban nem volt elegendő természettudós. Voltak tanszékek, mint a földrajz, és a mennyiségtani fizika, ahová eleinte nem is tudtak tanárt keríteni.
A karon kezdetben két matematika tanszék alakult: az Elemi Mennyiségtan és a Felsőbb Mennyiségtan. Az előbbi vezetője Brassai Sámuel lett.
Brassai a korabeli Erdély egyik legcsodálatosabb személyisége, tudós polihisztor volt, aki nyelvészeti és irodalomtudományi professzori állásokat pályázott meg, és a legjobban önmaga lepődött meg azon, hogy a szanszkrit nyelv helyett pont az Elemi Mennyiségtan tanszéket nyerte meg. Nem ez volt az ő igazi szakterülete, de 11 éven át töltötte be az állást.
Brassai Sámuel 1884-ben vonult nyugdíjba. Utóda a tanszék betöltésében Réthy Mór, Vályi Gyula, 1912-től pedig Haar Alfréd lett.
1874-ben jött létre a Mennyiségtani Fizikai tanszék, később Szegeden 1930-ig Matematikai Fizika Tanszék lett a neve; utódja a mai Elméleti Fizika Tanszék. (A mennyiségtani fizika – matematikai fizika – elméleti fizika fogalma összemosódik. “A matematika és a fizika közti különbségtétel jól meghatározott, de nem mindig egyértelmű, különösen a matematikai fizika esetén”).
A másik a Felsőbb Mennyiségtan Tanszék volt. Hogy mit értettek felsőbb mennyiségtan alatt, az változó volt. Ráadásul az Elemi Mennyiségtan professzorai is végeztek felsőbb matematikai témákban kutatásokat, ugyanilyen előadásokat is tartottak, így a két témakör nem igazán különült el. Inkább egyszerűen csak tanszékmegnevezés maradt.
Felsőbb Mennyiségtan alatt – amint az Stachó Tibor „Felsőbb mennyiségtan” c. tankönyve bevezetőjéből kiderül – “nemcsak az infinitézimális [differenciál- és integrál-] számítást, vagy az analitikus geometriát, vagy az algebrát …, hanem ezekkel karöltve bizonyos mértékben a komplex-változós függvényeket, a differenciálgeometriát és a differenciálegyenleteket is értették. Ezeken kívül figyelembe kell venni az egyre jobban előtérbe nyomuló vektorszámítást, a harmonikus analízist, sőt a valószínűségszámítást is.”
Németh László: A két Bolyai (tévéjáték, 1978)
Brassai Sámuel 1884-ben vonult nyugdíjba. Utóda a tanszék betöltésében Réthy Mór, Vályi Gyula, 1912-től pedig Haar Alfréd volt.
Nézzük meg Réthy Mór életét részletesebben!
A 19. században a matematikát még általában matézis névvel illették.
Sok az idegen fogalom, ugye? A matematika nyelvének “magyarítása” érdekes történet! Itt olvashatsz utána!
A Felsőbb Mennyiségtan Tanszék vezetésével Martin Lajost bízták meg. Ő sem szigorúan vett matematikus volt, hanem repüléstechnikával foglalkozó mérnök, ezen kívül a ballisztika és gőzturbinák kérdései érdekelték.
Martin Lajos után a tanszék vezetését Schlesinger Lajos (a Bolyaiak első kutatója), Fejér Lipót, majd 1912-től Riesz Frigyes látta el. 1874-ben jött létre a Mennyiségtani Fizikai Tanszék. A tanszék vezetését először Réthy Mór látta el, majd amikor 1884-ben Brassai helyére került az Elemi Mennyiségtan Tanszéken, ideiglenesen Vályi Gyula töltötte be ezt a tisztet. 1887-ben sikerült ide hívni Farkas Gyulát, s az igazi fellendülés ekkor kezdődött. Tevékenysége révén az egyetem Matematikai és Természettudományi Kara rövid idő alatt nemzetközi színvonalra emelkedett. Ő és Réthy Mór hívta Kolozsvárra a már említett Schlesinger Lajost, Fejér Lipótot, Riesz Frigyest és Haar Alfrédot.
1896-ban az egyetemen “felső tudományos képzettség érdekében” létrehozták a Mathematikai Szemináriumot. A Mathematikai Szeminárium részeként az Elemi Mennyiségtan, a Felsőbb Mennyiségtan és a Mennyiségtani Fizika Tanszékek “intézet” megjelölést kaptak. (Az utóbbi intézetnek később Szegeden 1930-ig Matematikai Fizika Tanszék lett a neve; utódja a mai Elméleti Fizika Tanszék.) Ugyancsak intézeti rangot kapott a geometria Ábrázoló Geometriai Intézet néven. Az intézeteket igazgatók, a Mathematikai Szemináriumot ezek közül választott ügyvezető igazgató vezette.
Az Ábrázoló Geometriai Intézetet élén Klug Lipót állt. Az ő tanszékét vette át Riesz Frigyes, egyetemünk későbbi nagyhírű professzora 1912-ben nyilvános rendkívüli (ny. rk.), majd 1914-től nyilvános rendes (ny. r.) tanárként.
Ugyancsak 1912-ben jött haza a zürichi műegyetemről Haar Alfréd, és ekkor került Fejér Lipót helyére, akit a budapesti egyetemre neveztek ki. Haar 1917-ben kapott ny. r. tanári kinevezést.
1915-ben Farkas Gyula nyugalomba vonult, utódja Ortvay Rudolf lett. Klug Lipótot 1917-ben nyugdíjazták, s takarékossági okokra hivatkozva helye betöltetlen maradt. A geometriai előadásokat ekkor Riesz és Haar mint megbízottak látták el.
Itt tanított Fejér Lipót, aki a Fourier-sorok analízisén kívül jelentős eredményeket ért el a konstruktív függvénytanban (Fejér-interpoláció és mechanikus kvadratúra) és a komplex függvénytanban. Ő volt az egyetlen matematikus, aki elnyerte a Corvin-koszorút.
Nézzük meg Fejér Lipót életét részletesebben!
Az Ábrázoló Geometriai Intézet élén Klug Lipót állt. Az ő tanszékét vette át Riesz Frigyes, egyetemünk későbbi nagyhírű professzora 1912-ben nyilvános rendkívüli (ny. rk.), majd 1914-től nyilvános rendes (ny. r.) tanárként.
Farkas Gyula a magyarországi alkalmazott matematika és elméleti fizika jelentős alakja. Közel három évtizeden keresztül, 1888 és 1915 között a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem elméleti fizikai tanszékének vezetője volt.
Az első világháború elvesztése következtében Erdély román megszállás alá került. A román hatóságok nem várták meg a békekötést, az egyetem tanári karától a város megszállása után azonnali hűségesküt követeltek, majd ennek megtagadása miatt az egyetemet Kolozsvárról kiutasították.
Nagyon szomorú szedelőzködés kezdődött: az egyetemi tanárok sorra pakolták fel könyvtáraikat és legszükségesebb személyes holmijaikat, és családjaikkal vagonokban menekültek Magyarország felé. Az egyetem 1919-ben átmenetileg Budapestre került, az 1920/21-es évet is Budapesten töltötte. Ebben az évben találkozunk először a későbbi professzor, Kerékjártó Béla nevével, aki az Algebrai analízis című tárgyat adta elő. Ő az első professzor, aki már nem Kolozsvárott kezdte pályafutását.